Sponsor

Watsons

Saçınızı yıkarken bunlara dikkat edin!

By 06:13:00

Saç yıkarken dikkat edilmesi gerekenler
Saç yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Saç bakımı herkes için önemli bir konudur. Saçının canlı ve parlak görünmesini herkes ister. Yumuşak ve kolay taranan, kepeksiz saçlara kavuşmak için doğru şekilde bakım yapmak gerekir. Şampuan seçiminden yıkama şekline, kurutma aşamasından şekillendirme aşamasına kadar her adım çok önemlidir. Saç yıkarken dikkat edilecek hususları aşağıda sıralıyorum.

Saçınızı her gün yıkamayın: Saç diplerinizin doğal yağını koruması için günlük yıkamak önerilmez. Saçınızı hergün yıkamak zorundaysanız ph değeri 5.5'ten düşük olan şampuanları tercih edin.
Saç diplerine baskı yapmayın: Çoğu insan saç diplerini tırnaklarıyla kazıyarak daha iyi temizleyeceği kanısındadır. Oysaki saç diplerini tırnaklamaksaç derisine zarar verir. Saçınızı yıkarken parmak uçlarınızla yumuşak dokunuşlarla masaj yaparak yıkayın.
Saçınızı tek yöne doğru yıkayın: Saçınızın keçelip birbirine karışmasını önlemek için önden arkaya doğru veya arkadan öne doğru yıkayın. Oval hareketler ile yıkamak saçınızın keçelmesine yol açar.
Saç kremlerine dikkat: Saç kremi ve şampuan bir arada olan şampuanlardan uzak durun. İkisi farklı özellikte ve farklı kullanım şekline sahiptir. Saç kremi kullanıyorsanız saç diplerine deymemesi gerekir. Çünkü yumuşatıcı özelliği saç derisine işleyerek gözenekleri tıkar. Bir süre sonra saç dökülmesi meydana gelir. Bu yüzden saç kremini uzun saçlı olanlar tercih etmelidir.
Havluyla nemini alın: Duştan çıkınca bir havlu yardımıyla saçınızın nemini alabilirsiniz. Havluyu başınızda bekletmeniz daha etkilidir.
Saç kuruturken dikkat: Eğer havalar sıcaksa ve migren gibi sağlık sorununuz yoksa saçınızı doğal kurutabilirsiniz. Hemen kurutmak istiyorsanız saç kurutma makinesini 30 cm uzaktan tutarak saç derinizi kurutmayacak şekilde kurutabilirsiniz.


Benzer Yazılar

0 yorum