Sponsor

Watsons

Yurt dışından alışveriş nasıl yapılır?

By 04:46:00

Yurt dışından alışveriş yapmak genelde zor bir iş gibi görülür. Eskiden yurt dışından ürün getirmek için bulunduğumuz yerden farklı ülkelere seyahat etmek gerekiyordu. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde evimizden istediğimiz ürünleri inceliyor ve ayağımıza getirtebiliyoruz. Bize bu imkanı sunan teknoloji çağında yaşadığımız için kendimizi şanslı görebiliriz. Bu yazıda global alışveriş sitelerinden nasıl alışveriş yapılır, sipariş verirken nelere dikkat etmek gerekir gibi konulardan bahsedeceğim.

Aliexspress.com'dan alışveriş nasıl yapılır?

Çin merkezli alışveriş sitesi olan aliexspress.com, Türkiyedeki gittigidiyor.com'un benzeri bir sitedir. Satıcılar ürünlerini listeler ve dünya çapında müşteri kazanırlar. Perakende satış ve toptan satış konusunda en çok tercih edilen sitelerden birisidir.

Aliexpress'ten ürün seçerken dikkat edilmesi gerekenler

 • Aliexpress'ten ürün alırken öncelikle satıcının puanına bakılmalıdır. Minimum 4.2 yıldız puanı olan satıcılar tercih edilmelidir.
 • Ürün puanlaması da ikinci önemli konudur. Daha önce alışveriş yapan kişiler tarafından oylanan ve yorumlanan ürünler tercih edilmelidir. Olumlu görüş puanı %90 üzerinde olmalıdır.
 • Aradığınız ürünü arama kutucuğuna yazdıktan sonra alt kısımdaki ''ücretsiz sevkiyat'' butonunu işaretlemeniz gerekir. Aksi halde ürünün fiyatının çok daha fazlasını kargo ücreti olarak karşınıza çıkmaktadır.
 • Sıralama yaparken ucuzdan pahalıya doğru değil , ''siparişe göre'' sıralamak gerekir. Çok sipariş alan ürünler tercih edilmelidir.

Ödeme yöntemleri neler?

Aliexpress'ten ürün satın almak için kredi kartı gerekiyor. Kredi kartınız yoksa ''ininal kart'' kullanabilirsiniz.

Ürün ne zaman elime ulaşır?

Aliexpress'ten ürün siparişi verdikten sonra kargonuz gemi veya uçak yoluyla hareket eder. 15 gün ile 1.5+ ay arasında değişen bir süre aralığında siparişiniz elinize ulaşır. Sepetinize giderek ürünü aldığınıza dair onayı verdikten sonra havuzda bekleyen paranız satıcıya aktarılır.

Sipariş iptali yapabilir miyim?

Aliexpress'ten verdiğiniz siparişleri iptal etmek isterseniz ''Siparişlerim'' sayfanıza gidip ilgili ürünün  ''Opan Dispute'' butonuna tıklayarak siparişi iptal edebilir ve havuzda bekleyen parayı hesabınıza geri alabilirsiniz.

Hangi Ürünler Gümrüğe Takılır?

Telefon, Sporcu Ürünleri, 75 euro üzerindeki ürünler gümrüğe takılır. 75 euro ve üstü tutardaki ürünler için vergi talep edilir.

Banggood.com'dan alışveriş nasıl yapılır?

Yurt dışı alışverişlerinde en çok tercih edilen sitelerden birisi de banggood.com'dur. Bu site kendi deposundaki ürünleri müşterilere sunmaktadır. Yani farklı satıcıar ürünlerini sergilemez. Türkiyedeki ''Hepsiburada.com'' tarzında bir sitedir. Türkçe desteği bulunmayan siteyi kullanmak için orta derecede ingilizce bilmek gerekiyor. siteden alışveriş yapmak için;


 • Banggood.com adresine gidip mail adresinizle üye olun.
 • Ürünün açıklama bölümünde ''Free Shipping = Ücretsiz kargo'' seçilmişse kargo takip kodu vermemektedir. Shipping bölümünü ''Air parcel register'' olarak işaretleyip +1.70$ ilaveyle kargo takip numaralı sipariş verebilirsiniz.
 • ''Buy It Now'' butonuna tıklayıp sepete gittiğinizde karşınıza ürün ve kargo bilgileri gelecektir. (Eğer incelediğiniz ürünün altında ''preorder '' yazıyorsa henüz stokta yok'' demektir.
 • Sepet aşamasında bilgiler kontrol edilir. ''Your preferred shopping method'' bölümünde ''Standart Shipping (Free shipping) seçili olmalıdır. Takip kodu istiyorsak ''No tracking'' butonu seçilmemelidir.''Tracking number 1.70$'' seçili olmalıdır.
 • Sayfanın sağ tarafında ''Turkey - USD'' seçili şekilde karşımıza çıkar. Onun altında ''Drop shipping order'' kutucuğu vardır. Bu kutucuk işaretlenirse  evinize gelen kutu üzerinde Banggood logosu olmayacaktır. Ayrıca ürün fiyatı olduğundan daha düşük yazılacaktır.
 • ''Add new shippin adres'' kısmına bilgilerinizi yazmalısınız. Ürünün teslim edileceği adres (ev-iş adresi, posta kodu) doğru bir şekilde girilmelidir. Formu doldururken Türkçe karakterler (İ, Ş, Ü, Ğ, I) kullanmamak gerekiyor. 

Sipariş takibi nasıl yapılır?

 • Sağ üst köşedeki ''My Account'' kısmından ''Wiev Orders'' seçilerek sipariş sayfası görüntülenir. 
 • ''Tracking info'' kısmında takip kodları yer alır.
 • ''Shipped'' yazan ürünler kargolanmış demektir.
 • ''Order Submited'' kısmında sipariş onayı aşaması yer alır.
 • ''Payment Corfirmend'' kısmında ödeme onayı bilgisi yer alır.
 • Order processing kısmında ürünün oanylandığı ve paranın havuz hesabına alındığı bilgisi yer alır.
 • ''Shipped'' ürünün kargoya verildiğini bildirir. Kargonuz minimum 15 gün ile 30+ gün arasında değişen sürelerde elinize ulaşır.
 • ''Track'' kısmında takip kodunuz vasıtasıyla ürünün nerede olduğu bilgisi yer alır.

Kupon kodu nasıl kazanılır?

Banggood.com üzerinden yaptığınız alışverişin tutarı, yaptığınız yorumlar ve sizin referans linkinizle siteye üye olan kişilerin yaptığı alışverişler puan kazandırır. bu puanlardan indirim kuponu satın alınır. İndirim kuponu almak için sol menüdeki ''My cupons'' kategorisi seçilir.

Siparişim Gümrüğe takılır mı?

 • 75 Euro altındaki ürünler gümrüğe takılmaz.
 • Kameralı droneler gümrüğe takılma riski yüksek ürünlerdir.
 • Cep telefonları gümrüğe takılır.

Gearbest.com'dan alışveriş nasıl yapılır?

Gearbest.com tıpkı banggood.com gibi işler. Farklı satıcıların ürünlerini değil kendi ürünlerini satar.

Benzer Yazılar

0 yorum